AKO FUNGUJÚ AKUMULAČNÉ KRBY?

Akumulačné krby sú určené pre všetkých milovníkov ohňa. Akumulačné krby sú vybavené veľkým presklením, ktoré nám neobmedzuje úžasný pohľad na plamene ohňa. Popri tomto komforte dokážu vďaka svojej konštrukcii a použitých materiálov rozložiť vytvorenú tepelnú energiu do dlhšieho časového intervalu. Týmto efektom znižujú aktuálny hodinový výdaj energie a neprekurujú nepriaznivo interiér.

SPÔSOB KÚRENIA V KRBE

Akumulačný krb používame tak, že necháme vyhorieť 2-3 palivové dávky (cca 2 ½ až -3 ½ hod).
Počas tejto doby má užívateľ zaistený pohľad do plameňov. Vďaka svojej konštrukcii krb naakumuluje veľkú časť vytvorenej akumulačnej energie, ktorú po vyhasnutí ohniska postupne uvoľňuje cez plášť krbovej obstavby do priestoru a nepriaznivo neprekuruje interiér.

VZHĽAD A PRIESTOROVÉ DISPOZÍCIE AKUMULAČNÉHO KRBU

Akumulačný krb spája optiku krbu s akumulačnými schopnosťami pece. Vzhľad je identický ako v súčasnosti už menej používané teplovzdušné krby. Veľkosť skla dvierok priamo pôsobí na sálanie tepla do priestoru. Preto všeobecne platí, že čím je menšie presklenie, tým menšie je sálanie a naopak. Preto pre malé obývacie priestory dávame menšie presklenie a naopak. Pre väčšie priestory môžeme dať väčšie presklenie. Rozmerovo sú akumulačné krby identické s teplovzdušnými. Rozdiely medzi týmito krbmi sú v ich konštrukcii a spôsobe používania.

SÁLAVÉ TEPLO

Akumulačný krb vytvára sálavé teplo, ktoré sa akumuluje do stien a predmetov v interiéri. Nešíri sa vzduchom, ale šíri sa sálaním tepelnej energie. Vďaka sálaniu nevzniká vrstvenie tepelných zón a teplota v miestnosti je veľmi konštantná od podlahy po strop. Jedná sa vlastne o určitý druh infračerveného žiarenia, ktoré je podobné slnečnému žiareniu. Určite poznáte ten pocit, keď i zimných mrazivých dňoch nás dokáže slnečné žiarenie príjemne zahriať. Rovnako tak sálavé teplo prehrieva predmety, do ktorých vstupuje energia bez zbytočného prehrievania okolitého vzduchu.

Sálavé teplo pôsobí na človeka regeneračne, pretože dokáže pôsobiť na nervové zakončenia v tkanive. Tým uvoľňuje a ukľudňuje. Vedecky podložené prínosy sálavého tepla sú:

podporuje látkovú výmenu

uvoľňuje svaly a látkovú výmenu v nich

zlepšuje zásobovanie tela kyslíkom

má pozitívny účinok na imunitný systém

podporuje samoliečebný proces

redukuje úroveň kyselín a očisťuje telo